+31(0) 623 946 617 office@5alfa.com

Witaj, mam na imię Lidia i

jestem Twoim przewodnikiem w zawiłym świecie biznesu.

“Ty też możesz zostać Ninja Biznesu!”

Kiedy zaczynałam swój biznes, wstydziłam się zamieścić swoje zdjęcie na stronie, i mówiłam o swojej jednoosobowej firmie jako “my”. Przez długi czas nie mogłam się wyzbyć korpo-żargonu, więc wszystko wyglądało u mnie bardzo oficjalnie!

Dzisiaj chcę (oprócz mojego zdjęcia!) podzielić się z Tobą moimi błędami tak, abyś Ty mógł ich uniknąć (i popełnić własne ☺).

Wierzę, że BIZNES to jest coś, czego można się nauczyć, i nikt nie rodzi się “businessman” czy “businesswoman”.

Dołącz do mnie i rozwijaj swoją firmę SZYBCIEJ. Ty też możesz zostać BiznesNinja!

“Nie wiedziałam wtedy nic o sprzedaży, nic o marketingu.. nie miałam nawet biznes planu!”

5 lat temu byłam niesamowicie zajętą i zestresowaną osobą. Już od 12 lat pracowałam w międzynarodowej korporacji w Holandii, na funkcji Senior Program Manager. Byłam ekspertem w usprawnianiu procesów, nawet tak zwanym „Czarnym Pasem” w Lean Six Sigma (nieważne, kiedyś Ci opowiem co to jest ☺). Moja praca była naprawdę super, pełna wyzwań, miałam fajnych kolegów i niezłą pensję. Jednak nie znajdywałam już satysfakcji w firmie. Tak naprawdę, czułam się wtedy fatalnie.

Z dwoma małymi brzdącami w domu troche zmieniły mi się priorytety. Poza tym, po 12 latach w tej samej firmie, chyba po prostu się wypaliłam. Miałam ochotę na nowe wyzwanie, i to coś to na pewno nie była praca w kolejnej korporacji, gdzie znów będę jednym z pionków w wielkiej grze. Szukałam czegoś, co nadałoby mojemu działaniu nowy sens, gdzie mogłabym faktycznie pomóc i zmienić coś na lepsze choć w małej cząstce. Jednocześnie chciałam być na tyle niezależna czasowo, żeby móc spędzić więcej czasu z moją rodziną, być dla moich dzieci wtedy, kiedy mnie potrzebują.

Najpierw wszystko było ekscytujące i nowe! Skoczyłam na głęboką wodę, ruszyłam w nieznane! Czułam się wolna i szczęśliwa, że mam nowe wyzwanie, nowy cel. Zarejestrowałam firmę, zrobiłam logo, wizytówki i stronę. Zaczęłam chodzić na spotkania networkingowe i szukać klientów. No właśnie… GDZIE są klienci??.. Muszę Ci się przyznać.. Nie wiedziałam wtedy nic o sprzedaży, nic o marketingu.. nie miałam nawet biznes planu! Rozpoznajesz się może w tej historii?

Czułam się zagubiona.

Pierwsze doświadczenia z własnym biznesem odczułam jak kubeł zimnej wody na głowę. Moje pierwsze 2 lata nazwałabym eksperymentalnymi. W mojej pracy na etacie było mi bardzo wygodnie, byłam ekspertem, do którego wszyscy przychodzili z pytaniami. Ale „na zewnątrz” całe to doświadczenie i wiedza nie miały znaczenia!

Popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy początkującego przedsiębiorcy – nie wiedziałam, kto jest moją grupą docelową, miałam za dużo pomysłów i za mało cierpliwości, a na dodatek nie wiedziałam prawie nic o marketingu.

Zaczęłam się rozgladać za pomocą.

Po wielu frustracjach związanych z nieskuteczną promocją  szkoleń, postanowiłam zainwestować czas i pieniądze i poważnie doszkolić się sama. Po kilku miesiącach różnorakich kursów online, webinariów, testowania narzędzi, prób i błędów, moje wysiłki zaczęły przynosić rezultaty.

Szkolenia zaczęły się zapełniać, pojawili się nowi klienci, nowe projekty. Moja działalność nabrała wiatru w żagle. Znalazłam moje miejsce, moich klientów, sens mojego działania. Robię to, co kocham, a przy tym mam czas dla moich dzieci, na ich szkołę, na zabawę. Planuję wakacje, kiedy zechcę i ile zechcę (wakacje to mój priorytet, więc naprawdę mam 6 tygodni wolnego latem, plus tydzień tu i tam w ciągu roku).

“Robię to, co kocham, a przy tym mam czas dla mojej rodziny i dla siebie. Moim priorytetem są tak naprawdę wakacje…!”

Wiesz, co się zmieniło?

Odkryłam PROCES!

Odkryłam wzór, szereg kroków, które trzeba przejść, aby Twój biznes rozwijał się szybciej. Tak, zakładanie firmy, i wiele aspektów jej prowadzenia to PROCESY. A procesy to coś co rozumiem i umiem ulepszać ☺. W końcu moja ekspertyza z przeszłości na coś się przydaje!

OK, w moim przypadku zabrało to trochę dłużej niż powinno. Ale dzięki metodzie prób i błędów bardzo dużo się nauczyłam. I z tej wiedzy możesz skorzystać Ty, aby rozwijać Twoją firmę szybciej. Mój proces jest już usprawniony, ulepszony, jest „LEAN”. Pamiętasz, przecież jestem „Czarnym Pasem” w te klocki ☺. Moje nowe projekty idą już jak burza, wiem dokładnie CO zrobić i JAK. Przechodzę kolejne kroki i używam właściwych narzędzi.

Chcę podzielić się z Tobą tym procesem, abyś i Ty został Biznesninja!