Jak rozwijać własny biznes będąc na etacie? – wywiad z Ulą Phelep.
Czy uważasz, że własny biznes i praca na etacie to ‘mission impossible’? Opadasz z sił na samą myśl o tym, ile czasu musi zajmować taki układ? Z drugiej strony marzysz o własnym biznesie, ale nie chcesz rzucać się na głęboką wodę? Czas zmienić swoje poglądy!
W dzisiejszym podcaście rozmawiam z Ulą Phelep, która uczy małe biznesy jak rozwinąć i promować swoją działalność na Instagramie. Oprócz tego Ula pracuje na pełny etat. Życie zawodowe z powodzeniem łączy z życiem prywatnym i rolą mamy.
Jeśli nie do końca dogadujesz się z algorytmem na Instagramie lub nie przybywa Ci obserwujących, choć regularnie wrzucasz swoje posty, ten podcast jest dla Ciebie!
Dowiesz się z niego również:
· jak rozwijać konto na Instagramie i zyskiwać zaangażowaną społeczność,
· w jaki sposób zbudować profil, który się wyróżnia na tle konkurencji,
· czemu warto poznać swoje talenty, zamiast upierać się przy modzie,
· dlaczego zdjęcia kawy u Ciebie nie działają, chociaż wszyscy lubią kawę,
· jak okiełznać algorytm dając czytelnikowi wartość, której szuka,
· w jaki sposób planować treści, żeby mieć czas na inne ważne sprawy.
Jeśli wolisz przesłuchać tę treść, zapraszam Cię do odcinka podcastu:
Co zrobić, żeby odwiedzający profil kliknęli „obserwuj”?
Postaw na osoby, które trafiają na Twój profil z polecenia. Spraw, aby Twoja społeczność czuła potrzebę zapisywania i udostępniania treści, które publikujesz. Na początku testuj różne tematy i proś o feedback, Dowiesz się, czy są interesujące. Tematy postów na Instagram opieraj na pytaniach i dyskusjach, które pojawiają się na Twoim profilu. Wyróżnij się na tle konkurencji. Nawet jeśli tylko zmienisz kolor grafik.
Planuj treści dla swojego czytelnika.
Jeśli nie wiesz, do kogo się zwracasz, nie licz, że twoje treści przyciągną uwagę. Poznaj swojego czytelnika, klienta, grupę docelową. Zapisuj pytania, które padają pod postami i na ich bazie buduj komunikację ze swoją społecznością. Myśl z perspektywy odbiorcy. Jeśli co drugi post publikujesz zdjęcie filiżanki kawy i życzenia miłego dnia, to o ile nie jesteś jej importerem, nie licz, że zatrzymasz czytelnika na dłużej. Dlaczego? Bo wchodząc na konto np. eksperta małżeńskiego, szukasz porad o relacji małżeńskiej, prawda?
Rozwijaj swój talent, a nie pomysły konkurencji.
Każdy jest w czymś dobry, Ty również. Jednemu doskonale wychodzi storytelling, drugi odnajdzie się w krótkich i treściwych formach. Ważne, żebyś wiedziała, w czym jesteś dobra i rozwijała swój talent. Niezależnie od modnych form na Instagramie. Szczerość przekazu procentuje. Konkurencja może inspirować, ale nie kopiuj cudzych rozwiązań.
Własny biznes i praca na etacie, zorganizuj się.
Etat ma też zalety, głównie finansowe. Daje Ci komfort rozwijania biznesu w spokojniejszym tempie. A konta na Instagramie w minimalistycznej wersji. Zacznij od zawężenia tematu, z czasem zawsze możesz go rozbudować. Planuj treści. Nie wymyślaj tematów rano przed publikacją. Stwórz plansze z grafiką, na których wystarczy jedynie zmienić tekst. Wejdź w swój rytm, np. raz w tygodniu planuj treści na najbliższe 2 tygodnie. Przygotuj posty i relacje na tydzień do przodu. Zapisuj pomysły i pytania odbiorców na bieżąco. Nie wymyślaj koła na nowo. Jeśli sprawdza Ci się jakieś rozwiązanie, to z niego korzystaj. Ogranicz też ilość obserwowanych kont, tak aby pokusa scrollowania feedu nie zabierała Ci dużo czasu.
Algorytm nie taki straszny.
Zamiast tracić czas na rozgryzanie sekretów algorytmu, przyjmij za pewnik, że Instagram chce jak najdłużej zatrzymać użytkownika na platformie. Algorytm jest narzędziem do analizy naszych zainteresowań, które ma mu w tym pomóc. Nie twórz treści pod algorytm, tylko dla czytelnika. Zaangażowana społeczność to wystarczający sygnał dla Instagrama, że warto zwiększać zasięgi Twoich postów. Możesz tworzyć karuzele, rolki (ang. Reels) czy krótkie wideo. Wszystko, co sprawi, że scrollujący feed Instagrama na dłuższą chwilę zatrzyma się przy Twoim poście, jest warte wypróbowania. Nawet jeśli walczysz o zaledwie 1 dodatkową sekundę.
Publikować regularnie, czyli jak?
Jeśli dopiero zaczynasz na Instagramie albo wracasz na niego po dłuższej przerwie, Twoje posty będą miały wyższe zasięgi. To taki kredyt zaufania ze strony platformy. I jak przy każdym kredycie, przychodzi czas na jego spłatę. Najlepiej publikować codziennie. Jeśli jednak publikujesz co dwa dni, ale Twoje treści są wartościowe i odbiorcy udostępniają je dalej, to algorytm również je doceni. Zapisany post i przekazany post to najlepszy sposób, aby dotrzeć do nowych osób i zwiększyć zasięgi swojego konta.
Jak rozwijać konto na Instagramie, czyli o proporcjach.
Zapewne obserwujesz większe konta i ta wspomniana wcześniej kawa to jedna z zapożyczonych inspiracji? Pamiętasz reklamę mleka: duży może więcej. Jeśli masz małe konto, koncentruj się na swojej tematyce. Niech 80% publikacji koncentruje się wokół viralnego kontentu a tylko 20% na lifestylu lub życiu za kulisami. W miarę jak Twoje konto będzie rosło, możesz te proporcje zmieniać. Przy 100 000 obserwujących nie zaszkodzi Ci nawet ich zamiana. Czemu? Bo masz już zbudowaną społeczność, która zna wartość Twoich publikacji. Jeśli zaczynasz swoją przygodę od opowiadania o tym, co dzisiaj robisz i jak smakuje Twoje śniadanie, tracisz obserwujących.
Wiesz już jak pogodzić pracę na etacie z własnym biznesem?
Sama widzisz, że nie taki diabeł straszny. Ula Phelep jest doskonałym przykładem na to, że można to zrobić. Posłuchaj podcastu, a sama się przekonasz, że jej entuzjazm jest zaraźliwy. Poza tym umówmy się, artykuł nigdy nie odda w pełni rozmowy. Na szczęście podcastu możesz słuchać nawet, jadąc do pracy na etacie. Wystarczy, że klikniesz poniższy link.
Każdego nowego odcinka podcastu możesz odsłuchać bezpośrednio tutaj, lub subskrybując go na Twojej ulubionej aplikacji do podcastów na smartfonie, np. w Apple Podcasts, Spotify, Spreaker, Podcast Addict, Google Podcasts i wielu innych.
Linki do tego odcinka:
https://www.lidiakrawczyk.com/lista-oczekujacych-kurs-sprzedaz/
https://www.instagram.com/urszulamarketing/
https://www.instagram.com/akruksja/
https://www.instagram.com/nataliaostory/
Jesteś wzrokowcem? Wobec tego na pewno docenisz notatkę wizualną przygotowaną dla Ciebie przez Anię Staśkiewicz:
Tutaj możesz obejrzeć ten odcinek na wideo: